Štúdium v zahraničí pre niekoho skvelá vec a pre iných zas nezmysel. Priznávam sa, že ja som zo začiatku patrila práve do tej skupiny čo si myslia, že je to nezmysel. Nikdy som nerozmýšľala nad tým, že by som ja mohla ísť študovať do zahraničia, ale nejak sa okolnosti zmenili.
Predtým ako som sa rozhodla, že idem študovať do Dánska, som veľmi dlho váhala a premýšľala, či je to dobrý nápad, či to nebudem ľutovať a čo ma vlastne čaká. Priznám sa, že aj týždeň pred odchodom som si stále nebola istá. Či naozaj chcem študovať v zahraničí, či nebude lepšie ostať na Slovensku. Preto mi moja mamka poradila si spraviť tabuľku pre porovnanie prečo ostať doma a prečo odísť. Úprimne, až tak veľmi mi nepomohla. Napriek tomu som sa rozhodla odísť aj keď odchod bol veľmi ťažký. No stále som si povedala skúsim to aj keby len na pár mesiacov. A tak naše dobrodružstvo začalo v Auguste 2018, pričom škola začala až v Septembri. Z môjho pohľadu ma štúdium v zahraničí niekoľko výhod ale určite aj nevýhôd. Predtým ako sa človek rozhodne ísť je potrebné tieto veci zvážiť.
Výhody:
- Spoznanie nových ľudí
- Vylepšenie cudzieho jazyka
- Lepšie vzdelanie
Nevýhody:
- Zvyk na inú krajinu a ich podmienky, kultúru
- Finančná náročnosť
- Ďaleko od domova
Výhody a nevýhody sa môžu u každého človeka líšiť, čiže toto je čisto len môj názor a pohľad. Ako som spomínala výhodami sú napríklad, možnosť spoznať nových ľudí a vylepšiť si cudzí jazyk. Tým že spoznávaš zahraničných študentov z rôznych krajín, vieš spoznávať ich kultúru a získať tak nových priateľov. Zároveň si môžeš zlepšiť cudzí jazyk, hlavne angličtinu tým že celé štúdium je v angličtine. Lepšie vzdelanie je ako bonus, za tie dva roky už viem porovnať štúdium tu v Dánsku a štúdium na Slovensku o ktorom zvykli rozprávať známy. Vhodným príkladom pre porovnanie je princíp výučby. V Dánsku je cela výučba skôr praktická a niekedy až jednoduchá, možno len niekedy sú záverečné skúšky náročnejšie. Pričom štúdium na Slovensku je prevažne teoretické. Zároveň aj prístup učiteľov mi prišiel milší až niekedy priateľský. V tomto prípade rada spomínam na prvý týždeň v škole, keď profesor nakúpil raňajky pre celú triedu alebo škola zorganizovala pizza party.
Pri nevýhodách sa to môže líšiť asi najviac. Z môjho pohľadu hlavnou nevýhodou je finančná náročnosť, ktorú treba poriadne zvážiť. Ako som spomínala už v predošlom článku, nie všade je jednoduché si nájsť prácu a hneď tak poberať štipendium. Preto je naozaj potrebne zvážiť finančnú situáciu. Ďalšou nevýhodu pre niektorých môže byť zvyk na novú krajinu a ich podmienky, kultúru. No táto nevýhoda môže trvať len krátku dobu a po nejakom čase sa dokáže človek prispôsobiť. Pre mňa asi najťažšou vecou je vzdialenosť od domova, tým že som rodinný typ ktorý má rad čas so svojou rodinou. No aj napriek všetkým výhodám a nevýhodám, štúdium v zahraničí môžem hodnotiť prevažne kladne. Určite odporúčam pre ľudí, ktorý si na to trúfajú ale aj pre tých ktorí nevedia čo ďalej. Je to skvelá príležitosť a skúsenosť do života.
Comments